Діарій єпископа Максиміліяна Рилла
DOI:
https://doi.org/10.18523/1995-025X.2024.21.312-355Ключові слова:
Київська митрополія, Максиміліян Рилло, Щоденник, Чин святого Василія ВеликогоАнотація
Пропонується публікація невеликого фрагмента з шеститомного Діарія унійного єрарха Максиміліяна Рилла (1715–1793). Текст відчитано зі збереженого латинськомовного рукопису і перекладено українською мовою. У вступному слові подано коротку інформацію про життя й діяльність автора, спочатку монаха-василіянина, згодом єпископа холмського і перемишльського, на тлі суспільно-церковного контексту другої половини XVIII століття. Завдяки збереженому Діарію довідуємося про багато фактографічних даних, які автор збирав, фіксував та доповнював власними коментарями, а також документував копіями різноманітних листів зі своєї епістолярної спадщини. Чи не вперше можемо доволі детально прослідкувати процес становлення молодого унійного священика відразу після навчання у Римі та поступове сходження по звивистих сходинах церковної карʼєри, які йому довелося долати, виконуючи непрості доручення. У Діарії також заторкнуто чимало невідомих досі аспектів діяльності Чину василіян і подано особистісні характеристики багатьох ченців у монастирях Київської унійної митрополії. Особливо цінними є інформації, що стосуються унійних єпископів та митрополитів, із більшістю яких Рилло тісно співпрацював чи провадив ділове листування. Подеколи нарапляємо в тексті на згадки про контакти унійного духовенства з римо-католицькими єпископами чи монашими орденами, причому вони зазвичай не стосуються полеміки, непорозумінь чи конфліктів, як можна було б очікувати, а навпаки, декотрі з них засвідчують співпрацю й навіть дружні стосунки. Запроваджуючи в науковий обіг Діарій Максиміліяна Рилла, автори публікації мають на меті заохотити дослідників не лише до вивчення діяльності цього єпископа, а й до активнішого звертання до персональних щоденників духовенства – надзвичайно багатого джерела з історії Церкви.
Посилання
- Choma, Ivan. Maximilianus Rylo episcopus Chelmensis et Peremysliensis (1759–1793). Roma, 1953.
- Natsionalnyi Muzei u Lvovi im. Andreia Sheptytskoho, Rkl-114.
- Natsionalnyi Muzei u Lvovi im. Andreia Sheptytskoho, Rkl-115.
- Naciyanal’ny histarychny arhiv Belarusi, f. 1928, op. 1 spr. 268, «Inventar’ fol’v. Sudilov, Gutov i CHersvyaty polockih monahov-bazilian».
- Paranko, Rostyslav, Skochylias, Ihor, and Skochylias, Iryna, compls. Zamoiskyi provintsiinyi sobor Ruskoi Uniinoi Tserkvy 1720 roku, b. 1: Diiannia ta postanovy. Lviv: UKU, 2021.
- Petrushevich, Anton. Holmskaya eparhiya i svyatiteli eyo po 1866 god. Lvіv, 1867.
- Pidłypczak-Majerowicz, Maria. «Ryłło Maksymilian.» In Polski Słownik Biograficzny. 33: 502. Wrocław–Warszawa–Kraków, 1992.
- Ryłło, Maksymilian. Koronacja cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny w Chełmskiej katedrze obrządku greckiego... odprawiona roku 1765. Berdyczów, 1780.
- Wereda, Dorota. Biskupi unickiej metropolii kijowskiej w XVIII wieku. Siedlce: Wydawnictwo Werset, 2013.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Taras Shmanko, Alicja Nowak
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).